Fudbalski Klub Crvena zvezda je osnovan 4. Marta 1945. godine, neposredno nakon zavrsetka Drugog Svetskog rata. Istog dana, 4.3.'45, Zvezda je odigrala njen prvi mec protiv Prvog Bataljona Druge Beogradske Brigade, i pobedila sa 3:2. Na toj utakmici za Zvezdu su nastupali: Golubic, Stankovic, Filipovic, Ciric, Jovanovic, Velickovic, Sapanas, Spasojevic, Tomasevic, Pecencic i Horvatinovic.

Vec sledece godine, 1946., Crvena Zvezda debituje u Jugoslovenskoj Prvoj Ligi i zavrsava sezonu na trecem mestu, iza Zagrebackog Dinama i Partizana. Iste sezone Crvena Zvezda po prvi put nastupa i u Kupu Jugoslavije u kojem je eliminisana u cetvrt-finalu. Prva pobeda u Derbiju proslavljena je 5. Januara, 1947. kada smo slavili sa rezultatom od 4:3.
1948. Zvezda osvaja svoj prvi trofej, Kup Jugoslavije. Isti trofej je osvojen i sledece dve godine uzastopno, 1949. i 1950. Pocetkom 1950-tih godina izgradjen je i stadion Crvene Zvezde, Marakana, koji je u to vreme bio jedan od najvecih stadiona u Evropi sa kapacitetom od preko 96.000 gledalaca. Prvu titulu Sampiona Jugoslavije F.K. Crvena Zvezda je osvojila 1951.

Prvi izlazak na medjunarodnu scenu Crvena Zvezda je imala sezone 1956-1957 i to u Kupu Evropskih Sampiona, gde nas tim stize do polu-finala. U polu-finalu smo eliminisani od italijanske Fiorentine nakon 1:0 u Firenci i 0:0 u Beogradu.

Do 1959. Crvena Zvezda je bila sampion Jugoslavije 5 puta, a pobednik kupa Jugoslavije takodje 5 puta. Najveca zvezdanaseg tima u to vreme bio je slavni Rajko Mitic.



Krajem 50-ih i pocetkom 60-ih dolazi novi talas igraca u Zvezdu, predvodjeni izvanrednim mladim fudbalerom, Dragoslavom Sekularcem. "Seki" je postao prvi Zvezdin svetski igrac. 1964. je nezvanicno proglasen najboljim igracem Sveta. Uz Sekularca, za Crvenu zvezdu je igrao jos jedan sjajan mladi igrac, Bora Kostic, koji je bio poznat po njegovom strahovito jakom udarcu. Na golu te ekipe je stajao jedan od mozda najboljih golmana jugoslovenskog fudbala svih vremena Vladimir Beara. Uz vodju Rajka Mitica, Crvena Zvezda je imala ekipu za najeca dostignuca ali je sezone 1957-1958 u cetvrt-finalu Kupa Sampiona ispala od tada neprikosnovenog Mancester Junajteda odigravsi 1:2 u Mancesteru i 3:3 u Beogradu.



1970-71 Crvena Zvezda ponavlja uspeh iz '56-'57 i stize do polu-finala Kupa Evropskih Sampiona. Nazalost i pored ubedljive pobede u Beogradu od 4:1, nas tim je dopustio da ga Panatanejkos savlada u revansu, u Atini, sa 3:0. Tim je bio predvodjen, po mnogima najboljem igracu Jugoslovenskog fudbala svih vremena, Draganom Dzajicem.

Godine 1979., Zvezda stize i do finala drugog Evropskog takmicenja, Kupa UEFA. Zvezde tima bili su Vladimir Petrovic "Pizon" i centarfor Dusan Savic. Protivnik Zvezde bila je nemacka ekipa Borusija iz Mehenglazbaha. Prva utakmica odigrala se u Beogradu, i zavrsila se nesrecno po nas tim 1:1, jer je tokom citave utakmice nasa Zvezda napadala, propustila nis sjajnih prilika, i dosla do vodstva od 1:0, ali je nesrecan autogol Jurisica izjednacio rezultat na 1:1.

U revans utakmici, u Mehengladbahu, sudije su otele Zvezdi Kup UEFA. Oba tima su igrala zatvoreno cekajuci gresku drugog tima nebi li dosli do vodeceg gola. Nakon teatralnog pada jednog Nemackog igraca, a niko ga nije ni taknuo, u nasem sesnestercu sudija dosudjuje penal. Borusija iz penala postize pogodak i tako nezasluzeno osvaja Kup UEFA.

1991. godine Crvena Zvezda postaje Sampion Evrope i Sveta i tako doziljava najveci uspeh, ne samo naseg kluba vec i u istoriji Jugoslovenskog klubskog fudbala. Generacija predvodjena Savicevicem, Prosineckim, Pancevom, Belodedicem, Mihajlovicem, Jugovicem, kapitenom Stojanovicem i ostalima, rusi sve pred sobom i osvaja toliko zeljeni trofej najbolje ekipe na Starom Kontinentu a u Decembru iste godine penje se i na krov sveta. Medjutim nas tim je takmicenje poceo katastrofalno slabo odigravsi samo 1:1 sa Grashopersom u Beogradu. Ali nakon doga usledila je serija sjajnih rezultata. Najpre je savladan Grashopers u Cirihu sa 4:1, a nakon Svajcaraca padali su redom Skoti, Glazgov Rendzers sa 3:0 i 1:1, Istocni Nemci, Dinamo iz Drezdena, sa 3:0 i 2:1(utakmica registrovana 3:0 zbog prekida), Zapadni Nemci, trostruki prvak Evrope, Bajern iz Minhena sa 2:1 u Minhenu i nezaboravnih 2:2 na Marakani.



Finale se igralo u Italijanskom gradu, Bariju, protiv prvaka Francuske Olimpika iz Marseja, za koga je igrao nas Dragan Stojkovic, peta Zvezdina Zvezda. Nas tim je tu utakmicu odigrao zatvoreno. Nije bilo onih prepoznatljivih napada Panceva i Binica, i Zvezda se takticki gotovo citav mec branila. Na kraju posle produzetaka doslo je i do izvodjenja penala koje je nas tim, cini se, i cekao. Stevan Stojanovic je odbranio prvi udarac Francuza koji je izveo Francuski reprezentativac Manuel Amoros, i to se pokazalo da je bio presudni momenat utakmice. Sigurni izvodjaci udarca sa bela tacke za nas tim bili su redom Prosinecki, Binic, Belodedic, Mihajlovic, i Pancev posle cijeg je gola nastala prava euforija radosti, slavlja i veselja. Konacno je Crvena zvezda krunisala svoju bogatu istoriju i postala prvak Evrope.



U Decembru iste godine, Crvena Zvezda je u Japanskom gradu, Tokiju, osvojila naslov sampiona sveta nakon pobede nad prvakom Juzne Amerike, Kolo-Kolo(m) sa ubedljivih 3:0. Vladimir Jugovic je proglasen za najboljeg igraca meca. Njegova dva gola i gol Darka Panceva doneli su Crvenoj Zvezdi pobedu od 3:0 i titulu prvaka sveta. Ova pobeda je jos veca kada se zna da je nas tim igrao kraj prvog poluvremena i celo drugo poluvreme bez iskljucenog kapitena Dejana Savicevica, koji je dobio crveni karton pri rezultatu 1:0 za nas tim.

Zbog sankcija koje su uvedene tokom rata na podrucju bivse Jugoslavije, UEFA je nasim klubovima zabranila da se takmici na medjunarodnoj sceni. 1995. sankije skinute i Zvezda je mogla da nastupa u Evropi. Stvoreni su novi timovi, u kojima su glavni igraci bili Dejan Stefanovic, Ivan Adzic, Darko Kovacevic, Dejan Petkovic pa onda posle njih Dejan Stankovic, Perica Ognjenovic, Zoran Njegus...

I ove ekipe nase Crvena Zvezda ostvarile su nekoliko sjajnih rezultata. Pobeda nad Nemackim osvajacem kupa Kajzerslauternom od 4:0, pa zatim nadigrali su i slavnu Barselonu. Buducnost naseg tima sa ovim novim mladim igracima izgleda sasvim solidno. Treba samo biti strpljiv.

Crvena Zvezda ima bogatu istoriju, i ona je ubedljivo najuspesniji tim u nasoj zemlji, a i ubraja se medju najuspesnijim timovima Evrope. Ovo do sada je samo pocetak i ocekujemo da se uspesna serija naseg kluba nastavi i dalje.




Zvezdine Zvezde:




Rajko Mitic je prva Zvezdina zvezda. Mitic je proveo 13 godina u Crvenoj Zvezdi za koju je odigrao 572 utakmice i postigao 296 golova. Za Jugoslovensku reprezentaciju je igrao 59 puta. Bio je kapiten tima 11 od njegovih 13 sezaona u Crvenoj Zvezdi. Timski igrac fenomenalne discipline i skromnosti, Mitic je svojevremeno bio idol navijaca Zvezde.



Dragoslav Sekularac - Seki, druga Zvezdina zvezda, je poznat kao jedan od najboljih tehnicara, ne samo u Zvezdi vec i u svetu, svih vremena. Svojim fenomenalnim driblinzima i efektnim golovima Sekularac je cesto dizao na noge citavu Marakanu. Nije postojao odbrambeni igrac koji je mogao da zaustavi ovog zvezdinog "genija".



Dragan Dzajic - Dzaja, treca Zvezdina zvezda, je u svoje vreme bio jedan od najboljih igraca sveta. Dzajic je rekorder po broju odigranih utakmica u Zvezdinom dresu cak 587, i cetvrti je na listi svih vremena po broju postignutih golova 285. Brilijantan tehnicar, odlican dribler, igrac sa izvanrednom brzinom i centar sutevima Dzajic je bio nezaustavljiv.



Vladimir Petrovic - Pizon, cetvrta Zvezdina zvezda, je jos jedan od nezaboravnih igraca Crvene Zvezde. Uvek je pruzao najbolje partije kada je bilo najpotrebnije i najteze. Pizon drzi rekord za najvise odigranih utakmica za Zvezdu u Evropskim Kupovima 50.



Dragan Stojkovic - Piksi je peta Zvezdina zvezda. Piksi je igrac ogromnog srca, snage i spremnosti. Cesto se kaze da je na terenu trcao za trojcu. Njegova specijalnost su bili snajperski precizna dodavanja, neodbranjivi slobodni udarci i izvodjenje kornera iz kojih je cesto znao da iznenadi golmane i postigne gol. Stojkovic je jedan od najpopularnijih igraca Zvezde 80-tih godina. Piksi je 2001. zavrsio karijeru u dresu Japanskog kluba Nagoje. Koliko je bio cenjen u Japanu svedoci i to da je na novootrvorenom stadionu u Nagoji cela tribina dobila zvanican naziv Dragan Stojkovic Piksi. Piksi je trenutno predsednik Fudbalskog saveza Srbije i Crne Gore.



Statistika:

Najvise Odigranih Utakmica:              Najvise Golova:
Dragan Dzajic 587, Bora Kostic 537,
Bora Kostic 580, Kosta Tomasevic 372,
Rajko Mitic 569, Zoran Filipovic 312,
Jovan Acimovic 519, Dragan Dzajic 285,
Bosko Djurovski 509... Dusan Savic 276,
Rajko Mitic 269...

Najvise Odigranih Utakmica u Evropskim Kupovima:
Vladimir Petrovic 50,
Dusan Savic 41,
Jovan Acimovic 39,
Zoran Filipovic 35,
Mihalj Keri 35,
Milos Sestic 35

Stadion: Marakana, Crvena Zvezda Kapacitet: 96.800 (57.000 stolica)
Teren: 105m X 68m
Nazad na F.K. Crvena Zvezda
Delije Sever
Pocetna Strana Sajta